Powrót do spisu treści

POWIĘŹ

Powięź - to tkanka łączna. Taka sieć włókien oplatająca nas od stóp do głów. To ona najpierw sztywnieje, a nie mięśnie, kości czy inne organy. Yoga i akupunktura działa właśnie na powięź i poprzez nią na układ nerwowy by ewentualnie dotrzeć do organów wewnętrznych. To powięź sprawia, że czujemy się komfortowo we własnym ciele. Odpowiada ona za pionową postawę człowieka i właściwe funkcjonowanie całego organizmu. Powstała nawet inżynieria tensegracyjna (tensegracja to dynamiczny układ pozostający pod działaniem własnego nacisku), która opisuje strukturę kostną już nie jako główną, do której przymocowane są mięśnie i utrzymywane przez nie organy.

Inżynieria tensegracyjna odkryła, że kości i mięśnie pływają wewnątrz tkanki łącznej. Gdyby powięź usunąć, kości zwyczajnie runęłyby w dół. To nie kręgosłup dźwiga ludzkie ciało. Jego kręgi są unoszone przez tkankę łączną. Nawet gdy kręgi są zwyrodniałe, to możemy się nadal poruszać, o ile powięź pracuje normalnie. Brak ruchu, stres, niewłaściwa postawa sprawiają, że powięź sztywnieje. Bardzo ważnym czynnikiem w poprawnym funkcjonowaniu powięzi jest stosowanie żywej wody.

Elastyczna tkanka łączna jest wielkim zbiornikiem płynu, który stanowi aż 70% jej objętości. Same komórki tkanki łącznej odgrywają ważną rolę w wiązaniu wody. Zawarte w powięzi fibroblasty prócz produkcji kolagenu zajmują się produkcją kwasu hialuronowego, który jest czymś w rodzaju smaru dla tkanek. Gdy jego ilość spada, spada również mobilność człowieka. Gdy przy odwodnieniu tkanka łączna staje się krucha i słaba, to kwas hialuronowy smaruje trące o siebie komórki powięzi.

Co zwiększa nawodnienie tkanki łącznej, a więc i nawodnienie komórek, co jest jednym z atrybutów sprężystości komórki usuwającym przy okazji stany zapalne? Masaż (rolfing), akupunktura, żywa woda, rozświetlenie, dbanie o sprężystość komórki i typowa gimnastyka, ale nastawiona na rozciąganie. Dzięki temu po odnowieniu zasobów wody w powięzi, tkanka ta staje się znów miękka. Ćwiczenia rozciągające natomiast sprawiają, że odnawia się struktura kolagenowa. Stymuluje to fibroblasty do produkcji świeżego kwasu hialuronowego. Wówczas stara woda zostaje zastąpiona nową, a powięź zaczyna się przemieszczać z większą swobodą. Masaż pobudza także procesy metaboliczne, a aktywność ruchowa lub ćwiczenia na poprawę sprężystości komórek zmuszają tkanki do jeszcze większej pracy.

Już po kilku dniach ćwiczeń fibroblasty produkują więcej świeżego kolagenu co rozluźnia zesztywniałą powięź. Jednak pełna regeneracja stwardniałej tkanki może zająć nawet rok (chyba, że używa się żywej wody i rozświetla, to okres ten można skrócić do 3 miesięcy) o czym muszą pamiętać osoby posiadające zesztywniały układ ruchowy. Ćwiczenia ruchowe są ważnym czynnikiem, ale na początku ich stosowania trzeba pamiętać o tym, że powodują one powstanie mikroskopijnych ran w tkankach, co wymaga umiejętnego dawkowania odpoczynku i właściwego stosowania regeneracji.

Tego problemu nie ma podczas ćwiczeń na sprężystość komórek, ponieważ zginanie energetyczne sprawia, że cała tkanka łączna powoli się odnawia. Podczas zginania energetycznego włókna kolagenu regenerują się podobnie jak to ma miejsce podczas stosowania akupunktury, choć trwa to dłużej. Zachodzi tu jeszcze inne korzystne dla zdrowia zjawisko. Podczas ćwiczeń rozprężających fibroblasty się rozszerzają, tkanka łączna się rozluźnia i wydziela ATP, czyli substancję uśmierzającą ból.

Można śmiało powiedzieć, że powięź jest tajemnicą, która otwiera drogę do nowych terapii. W niej znajdują się również zakończenia włókien nerwowych, które zawierają neuropeptydy odpowiedzialne za odczuwanie bólu. Okazało się, że głównym ośrodkiem bólu nie są receptory nerwowe znajdujące się w mięśniach, ale sama powięź. Jest ona najbardziej wrażliwym organem ciała, co oznacza, że regenerowanie jej jest kluczem do odzyskania zdrowia.

Każdy stres ma wielki wpływ na stan tkanek powięzi. Negatywne myślenie, zwątpienie, zaburzenia w psychice, wpływają na jej komórki niemal natychmiast. Powiązany z nią układ współczulny, nad którym mózg nie ma żadnej kontroli, aktywuje się wówczas i wprowadza ciało w tryb walki (nawet z samym sobą). Objawem tego jest chociażby zwężenie się naczyń krwionośnych, co powoduje ból. Dbanie o sprężystość komórki i jej rozświetlania, jest cudownym antidotum na zwłóknienie i stany zapalne oraz spowalnia rozwój komórek nowotworowych. Nawet sama medycyna przyznaje, że tkanka łączna jest źródłem niewyjaśnionych chorób i bólu, którym nauka dopiero niedawno zaczęła się przyglądać.


Powrót do spisu treści